تبلیغات
پزشکی - فیزیوتراپی عضلات گوش
 
درباره وبلاگ


سلام،هدف این وبلاگ پزشکی پاسخ دادن به سوالات و راضی نگاه داشتن شماست.ماروهم ازنظرات خود بی بهره نگذارید. باتشکر

مدیر وبلاگ : Ehsan
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
چه نمره ای رو به وبلاگ میدهید؟

دوشنبه 19 اسفند 1392

درمان حساسیت بیش از اندازه به صدا(HSS)،از طریق روش صوت درمانی نیوشا(NLP) :
اگر سیستم عصبی تحریک پذیری بالایی داشته باشد، پاسخ های غلط و نامناسب به محرکات ورودی می دهد. صوت درمانی سیستم عصبی شنوایی را آرام می کند و به بهبود عملکرد عضبلات گوش میانی کمک می کند.از این طریق گوش توانایی حذف یا کاهش طبیعی اصوات مزاحم را پیدا می کند و عملکرد مناسبی دردریافت و پردازش اصوات انجام می دهد.

البته تنها کسانی که با فرد مبتلا به بیش شنوایی مواجه شده اند یا در کنار آن ها زندگی می کنند، می توانند بفهمند که تاثیرات بیش شنوایی بر زندگی آن ها چقدر ویران کننده است. در این حالت شنیدن صدای ترافیک، دستگاه ها و وسایل خانگی یا انجام فعالیت های اجتماعی به ویژه فعالیت هایی که با صدای بلند همراهند، بسیار دردناک وهراس آور خواهد بود.

تعاریف مختلفی برای حساسیت بیش از اندازه به صدا وجود دارد:

 • بیش شنوایی: به معنای این است که عملکرد گوش دچار مشکل است یا مسیر پردازش صدا در عصب شوایی به سمت مغز خوب انجام نمی شود به نحویکه اصوات بلند شنیده می شود و حتی به آستانه دردناکی نزدیک می شود.
 • فونوفوبیا: به حالتی اشاره دارد که در آن فرد نوعی واکنش هیجانی یا ترس گونه نسبت به صدا نشان می دهد. این حالت بیشتر جنبه روانشناختی دارد تا جنبه فیزیکی.

در برخی موارد،  هر دو حالت در کنار هم دیده می شود. همینطور در برخی موارد ممکن است فرد مبتلا به اصوات خاصی واکنش منفی داشته باشد و با شنیدن آن ها احساس ناراحتی کند.

برنامه صوت درمانی NLP چگونه باعث بهبود حساسیت بیش از اندازه به صدا یا بیش شنوایی می شود:
برنامه NLP حاصل سال ها تجربه متخصصان مرکز تخصصی نیوشا در زمینه ارزیابی و درمان اختلالات بدشنوایی از جمله اختلال بیش شنوایی می باشد. مرکز تخصصی نیوشا خدمات ویژه خود را برای مبتلایان به اختلال بدشنوایی شامل اختلالات طیف اوتیسم، اختلال یادگیری، اختلال نقص توجه و بیش فعالی از سال 1380 آغاز کرد. در ابتدا آموزش ها متمرکز بر اجرای روش Hemi-Sync بود. استفاده از این روش تاکنون نتایج بسیار مثبتی برای اختلالات رشدی به ویژه گروه طیف اوتیسم به همراه داشته است. در سال 1385 روش های صوت درمانی از جمله AIT و Tomatis نیز به این برنامه اضافه شد. در نهایت با افزودن برنامه ارزیابی و درمان کلاسیک اختلالات پردازش شنوایی(نظیر DIID، Speech in Noise Training) برنامه بازتوانی نیوشا(NLP) شکل گرفت. در حال حاضر برنامه NLP مشتمل بر 3 شیوه درمانی مجزا است که بر حسب نیاز و نوع اختلال، مورد استفاده قرار می گیرند:

 • روش های  Brain Wave Entrainmentشامل روش موفق Hemi-Sync؛
 • روش های صوت درمانی شامل روش های AIT، Tomatis و Ease؛
 • توانبخشی کلاسیک ویژه APD.

در برنامه صوت درمانی NLP برای درمان حساسیت بیش از اندازه به صدا، از روش های مختلف AIT، Tomatis و Ease استفاده می شود. صوت درمانی نوعی فیزیوتراپی برای عضلات گوش محسوب می شود. همانطور که برای تقویت هر عضله در بدن نیاز به تمرینات منظم، پیوسته  مستمر می باشد، در اینجا نیز اجرای دقیق برنامه صوت درمانی NLP به بهبود عملکرد عضلات گوش میانی کمک می کند.

صوت درمانی چگونه می تواند به درمان بیش شنوایی کمک کند:
گوش انسان به طور طبیعی می تواند در برابر اصوات ناگهانی(برای مثال کوبیده شدن اشیاء به هم یا صدای بلند یک خواننده اپرا) واکنش نشان دهد و با انعطاف و کشش مناسب با سطح صداهای بلند تطبیق پیدا کند. اگر این توانایی دچار مشکل شود، بدین معناست که برخی از عملکردهای گوش آسیب دیده است. برای مثال:

 • ممکن است عضلات گوش میانی دچار سفتی شده باشند، به نحویکه نتوانند در برابر شدت صدای وارد شده به خوبی واکنش نشان دهند و با آن سازگار شوند.
 • ممکن است فشار محفظه گوش میانی دچار مشکل شده باشد؛
 • ممکن است مسیر عصب شنوایی به سمت مغز عملکرد مناسب خود را انجام ندهد.

هدف از اجرای برنامه بازتوانی نیوشا(Newsha Listening Program) ایجاد نوعی بازتوانی  عملکرد عصب شنوایی  و کشش و انعطاف  مناسب عضلات گوش میانی است. از این طریق گوش توانایی حذف اصوات مزاحم را به دست می آورد.در صوت درمانی از موسیقی های مختلف از جمله موسیقی کلاسیک به عنوان صدای زمینه استفاده می شود و با استفاده از فیلترهای ویژه، فرکانس های مختلف فیلتر می شود. از این طریق همه بخش های مختلف گوش فعال می شود تا توانایی محافظت و مقاومت در برابر نویز محیط را بازیابی کند و دریافت همه فرکانس ها بهبود پبدا کند.

ایجاد کشش مناسب در عضلات گوش میانی :
گوش میانی از دو عضله بسیار کوچک تشکیل شده است: عضله چکشی(تنسور تیمپانی) و عضله رکابی. این عضلات نقش مهمی در عملکرد هنجار گوش بازی می کنند و امکان تطبیق و سازگاری فرد با اصوات مختلف را فراهم می کنند.در صوت درمانی، شدت فرکانس های بالا و پایین به شکل ناگهانی تغییر می کند و این امر باعث می شود تا کشش عضلات گوش میانی دائما کم و زیاد شود. این نوع تمرین کمک می کند تا کشش عضلات گوش میانی بازیابی شود و عملکرد کلی گوش بهبود پبدا کند. درست به همان شکل که تمرینات دراز نشست می تواند باعث تقویت عضلات شکمی شود، صوت درمانی نیز می تواند قدرت کشش و انعطاف عضلات گوش میانی را بازیابی کند.

برطرف کردن پری فشار در گوش :
زمانیکه لوله استاش(رابط گوش میانی با حلق) عملکرد خوبی ندارد، فشار محفظه گوش میانی تغییر پیدا می کند و در نهایت پر از مایع (آب میان بافتی) می شود.باز و بسته شدن لوله استاش به شکل غیر اختیاری و از طریق عضله چکشی(تنسور تیمپانی) انجام می گیرد. کشش مناسب این عضله به باز و بسته شدن بهتر لوله استاش کمک می کند و احساس پری گوش را بر طرف می نماید.

بهبود عملکرد عصب شنوایی :
ساختار هارمونیک موسیقی مورد استفاده در صوت درمانی و فیلتراسیون ایجاد شده در آن می تواند به افزایش کارایی عصب شنوایی در پردازش صدا کمک کند.برای آنکه یک صدا درک شود، باید از طریق عصب شنوایی وارد منطقه شنیداری مغز شود. هر گونه آسیب به گوش، آسیب مغزی یا ضربه به سر می تواند باعث آسیب به عملکرد عصب شنوایی شود و درک صدا را تغییر دهد. اگر صدا به شکل نامناسب و تغییر یافته به مغز فرستاده شود، باعث خطا و اشتباه در درک و فهم صدا می گردد.برنامه صوت درمانی باعث تحریک مناطق مختلف درکی از جمله قشر شنیداری مغز، هیپوتالاموس و سیستم لیمبیک می گردد. این نوع تمرینات باعث بهبود عملکرد پردازش صدا در مسیر عصب شنوایی و مناطق شنیداری مغز می شود.


منبع:پزشک آنلاین

نوع مطلب : گوش،حلق،بینی، 
برچسب ها : فیزیوتراپی، گوش، عضلات، عضلات گوش، فیزیوتراپی گوش،

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
فروشگاه عینک آفتابی
 
 
بالای صفحه