تبلیغات
پزشکی - وسواس
 
درباره وبلاگ


سلام،هدف این وبلاگ پزشکی پاسخ دادن به سوالات و راضی نگاه داشتن شماست.ماروهم ازنظرات خود بی بهره نگذارید. باتشکر

مدیر وبلاگ : Ehsan
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
چه نمره ای رو به وبلاگ میدهید؟

جمعه 19 مهر 1392
وسواس بدنبال نوعی اختلال عملکرد در سیستم سرتونرژیک مغز (بخصوص در هسته های قاعده ای) رخ می دهد. شیوع آن درجامعه تقریبا 3-2 درصد می باشد. (بطور متوسط از هر صد نفر در جامعه 3-2 نفر به این اختلال مبتلا هستند) این اختلال هم در کودکان وهم در بزرگسالان ممکن است دیده شود. شروع علائم در دو سوم  از بیماران قبل از 25 سالگی و تنها در کمتر از 15 درصد از بیماران شروع بعد از 35 سالگی است. در بیشتر از نصف بیماران علائم بطور ناگهانی شروع می شود. وسواس می تواند به صورت فکری (به تنهایی) و یا بصورت فکری همراه با عملی باشد.
(در بیش از 75 درصد موارد وسواس فکری وعملی همراه یکدیگرند) این اختلال معمولا سیر مزمن داشته و گاهی هم دوره هایی از کاهش و تشدید علائم به صورت خودبخودی دیده می شود. گاهی هم علائم این اختلال در طول زمان تغییر می کنند.(تغییر مضمون فکر وسواسی) وسواس همراهی زیادی با اختلال افسردگی اساسی و اختلالات اضطرابی (بخصوص جمعیت هراسی) دارد. طبق بعضی مطالعات سابقه تیک در 30-20 درصد این بیماران مشاهده می شود.

افکار وسواسی بصورت :
افکار یا تکانه یا تصورات راجعه پایدار بصورت مزاحم هستند که ایجاد اضطراب یا دیسترس قابل توجه و نامتناسب با موضوع می کنند. (البته این افکار راجع به مشکلات زندگی نیستند) فرد برای خنثی یا فراموش کردن آنها سعی زیادی می کند که ناموفق است. همچنین فرد می داند که افکار مذکور حاصل ذهن خود او هستند و غیر منطقی بودن آنها را نیز قبول دارد.(حداقال در دوره ای از بیماری) این افکار همراه با احساس ترس آمیخته با اضطراب می باشند.

وسواس عملی بصورت :
رفتار یا اعمال ذهنی تکرار شونده ایست که شخص احساس می کند این اعمال در پاسخ به افکار وسواسی باید به دقت رعایت شوند.هدف از انجام این رفتار یا عمل ذهنی جلوگیری یا کاهش دیسترس یا جلوگیری از وقوع موقعیتهای خاص می باشد. (البته بدون ارتباط واقع گرایانه با آن موقعیت یا فکر – یا اینکه بیش از حد)

شایعترین الگوهای وسواس که مراجعه می کنند :  الودگی- شستشو / شک-چک کردن / تقارن-ترتیب / مذهبی / افکار مزاحم وسواسی بدون هیچ عمل وسواسی. گاهی هم چند نوع وسواس بصورت همزمان در یک فرد وجود دارند. معمولا محتوای وسواس ارتباطی به میزان پاسخ به درمان ندارد. اغلب بیماران با تاخیر برای درمان مراجعه می کنند که این موضوع احتمال پاسخ به درمانرا ضعیفتر می کند.درمان اصلی درمان دارویی است و از رواندرمانی بعنوان درمان کمکی استفاده می شود.

اثرات بهینه داروها معمولا پس از 4 هفته از شروع درمان قابل مشاهده است ولی حداکثر اثر درمانی معمولا بعد از 16-8 هفته دیده می شود.(گاهی زمان بیشتری لازم است) درمان وسواس یک درمان طولانی مدت بوده و معمولا حداقل یکسال پس از بهبود علائم ادامه درمان توصیه می شود. پاسخ به درمان معمولا خوب است.(گرچه احتمال عود بدنبال قطع دارو وجود دارد) درصدی از بیماران هم مقاوم به درمان هستند.

از جمله مواردیکه می توانند درمان را مشکلتر کنند : تسلیم بدون مقاومت در وسواس عملی / ابتلای همزمان به افسردگی یا اختلال خلقی دو قطبی / وجود عقاید هذیانی همزمان / شروع علائم از کودکی / وسواسهای عملی عجیب / اختلال شخصیت همزمان (بویژه نوع اسکیزوتایپال).
منبع : کتاب روانپزشکی سیناپس

نوع مطلب : روانشناسی، 
برچسب ها : روانشناسی، وسواس،

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
فروشگاه عینک آفتابی
 
 
بالای صفحه